• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası


Tıbbi Atıkların Ayrımı

AİLE SAĞLIĞI MERKEZİNDE ATIKLARIN GRUPLANDIRILMASI VE TOPLANMASI

 

EVSEL NİTELİKLİ ATIKLAR

Evsel nitelikli atık: ünitelerden kaynaklanan mutfak atığı, bahçe atığı ve idari birimlerden kaynaklanan (ambalaj malzemeleri, şişe vb. ) atıklar olmak üzere kontamine olmamış atıklar. SİYAH RENKLİ ÇÖP POŞETİNDE biriktirilir.

 

  1. Evsel Nitelikli Atıkların Ünite İçinde Ayrılması ,Toplanması ve Taşınması
   1- Evsel Nitelikli atıklar tıbbi,tehlikeli ve ambalaj atıklarından ayrı olarak siyah plastik torbalara toplanır.
   2- Evsel Nitelikli atıklar katı atık kontrolü doğrultusunda servislerin temizlik personelleri tarafından toplanarak bertaraf edilir.
   3- Evsel Nitelikli atıklar toplanmaları sırasında tıbbi atıklarla karıştırılmazlar. Karıştırılmaları durumunda tıbbi atık olarak kabul edilirler. Tıbbi atık niteliği olmayan atıklarınızı bu poşette toplanmalıdır. Müdahale odası veya laboratuvarda oluşan bu tür atıklar yanlışlıkla kırmızı tıbbi atık poşetine atılırsa tıbbi atık niteliği kazanır ve tıbbi atık toplama ücretinin de fazla gelmesine yol açar.

    

 

TIBBİ ATIKLAR

Tıbbi Atık:Ünitelerden kaynaklanan enfeksiyöz,patolojik ve kesici –delici atıkları ifade eder.

Enfeksiyöz Atık: Enfeksiyon yapıcı etkenleri taşıdığı bilinen veya taşıması muhtemel başta kan ve kan ürünleri olmak üzere her türlü vücut sıvıları ile insan dokuları ,organları, plasenta fetüs ve diğer patolojik materyali; bu tür materyal ile bulaşmış eldiven,örtü.çarşaf, bandaj,flaster, tamponlar, eküvyon ve benzeri atıklar; bakteri ve virus tutucu hava filtrelerini;enfeksiyoz ajanların laboratuar kültürlerini ve kültür stokları.

Patolojik Atık: Cerrahi girişim sonucu ortaya çıkan dokuları,organları vücut parçalarını,insan fetusu.

Kesici-Delici Atık : Şırınga ,enjektör ve diğer tüm deri altı girişim iğneleri, kullanılan gazları içinde bulunduran silindirleri,kartuşları ve kutular lanset, bistüri, bıçak, serum seti iğneleri, cerrahi sütür iğneleri,biyopsi iğneleri,intraket,kırık cam,ampul,lam-lamel,kırılmış cam tüp,ve petri kapları,gibi batma,delme ,sıyrık ve yaralanmalara neden olabilecek atıklardır. SARI RENKLİ KUTULARA biriktirilir. Bu tür atıkları kırmızı tıbbi atık poşetine atmayınız. Gereksiz yere tıbbi atık poşetiniz dolacak ve fazladan tıbi atık toplama ücreti ödersiniz.

 1.  


   1- Tıbbi Atıkların Ünite İçinde Ayrılması ,Toplanması ve Taşınması
   2- Tıbbi atıklar hiçbir surette evsel atıklar,ambalaj atıkları ve tehlikeli atıklarla karıştırılmaz.
   3- Tıbbi atıklar bu iş için eğitilmiş personel tarafından KIRMIZI RENKLİ TORBAYA   konularak toplanır.Torbalar en fazla 3\4 oranında doldurulur.Ağızları sıkıca bağlanır ve gerekli görüldüğü hallerde her bir torba yine aynı özelliklere sahip diğer bir torbaya konularak kesin sızdırmazlık sağlanır.Bu torbalar hiçbir şekilde geri kazanılmaz ve tekrar kullanılmaz,içeriği hiçbir suretle sıkıştırılmaz,torbasından çıkarılmaz,boşaltılmaz ve başka bir kaba aktarılmaz.
   4- Sıvı tıbbi atıklarda uygun emici maddeler ile yoğunlaştırılarak yukarıda belirtilen torbalara konulur.Bu işlem yapılırken TL-TB.75 Kan Ve Vücut Sıvıları Dökülmesi Sıçraması Talimatı’na uyulur.
   5- Kesici ve delici özelliği olan atıklar diğer tıbbi atıklardan ayrı olarak delinmeye,yırtılmaya,kırılmaya ve patlamaya dayanıklı su geçirmez ve sızdırmaz ,açılması ve karıştırılması mümkün olmayan üzerinde “Uluslararası Biyotehlike” amblemi ile “DİKKAT! KESİCİ ve DELİCİ TIBBİ ATIK” ibaresi taşıyan plastik sarı kutulardır. Bu kaplar en fazla 3\4 oranında doldurulur ,ağızları kapatılır ve kırmızı plastik torbalara konur.Hiçbir şekilde geri kazanılmaz ve tekrar kullanılmaz,içeriği hiçbir suretle, sıkıştırılmaz,açılmaz boşaltılmaz ve başka bir kaba aktarılmaz.

   AMBALAJ ATIKLARI

   Ambalaj Atığı : Ünitede kullanılarak, tekrar kullanılabilir geri dönüştürülebilir ve geri kazanılabilir plastik,metal,cam,ve kağıt karton ambalajların atıklarını

   1- Ambalaj Atıkların Ünite İçinde Ayrılması ,Toplanması ve Taşınması
   2- Kağıt,karton,plastik ve metal ambalaj atıkları kontamine olmamaları şartı ile diğer atıklardan ayrı olarak mavi renkli plastik Geri Dönüşüm kutularında ( MAVİ TORBALARA  ) toplanırlar. Dolan kutular haftada bir gün bu konu ile görevlendirilmiş genel Temizlik Personeli tarafından toplanarak Belediyeden gelen firmaya teslim edilir.
   3- Serum ve ilaç şişeleri gibi cam ambalaj atıkları ise yine kontamine olmamaları şartı ile cam ambalaj kumbaralarında toplanırlar.
   4- Kullanılmış serum şişeleri toplanmadan önce ,uçlarındaki lastik, hortum,iğne gibi hasta ile temas eden kontamine olmuş materyallerden ayrılır.Kontamine materyaller diğer tıbbi atıklar ile birlikte toplanır.


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam11
Toplam Ziyaret345495
Hava Durumu
Saat